Mange bruger i dag programmerne Word, Excel og PowerPoint, uden de nogensinde har fået en ordentlig introduktion til dem. Derfor kender de ofte heller ikke de mange muligheder og finesser, der ligger i programmerne.
- Mange udnytter slet ikke de arbejdsbesparende funktioner, der faktisk ligger i de enkelte programmer, og som rigtig mange vil kunne få stor gavn af, forklarer e-learning-chef Hans Nybo fra Finanssektorens Uddannelsescenter.
Han er glad for, at Uddannelsescentret nu kan tilbyde e-learning-kurserne i Office-pakken til forskellige niveauer - fra nybegynder til avanceret bruger. Kurserne udbydes til 200 kr. pr. styk pr. medarbejder med fri adgang i et år.
- Det har været vigtigt for os også at kunne tilbyde disse kurser nu, hvor mange kunder står over for at opgradere deres Office-platform. På den måde kan vi sikre, at vores kunder kan få de kurser, de har behov for, siger Hans Nybo, der understreger, at der er kurser til Office-versionerne 2007 og 2010 samt særlige kurser i forbindelse med opgradering fra en version til en anden.