Fra kursuscenter til læringspartner

Det er ”et strategisk skarpt sving”, når det +50-årige Finanssektorens Uddannelsescenter i stadig stigende grad sætter blus på rollen som læringspartner.

Der er ikke noget nyt i, at FU brænder for at skabe viden, udvikling og vækst hos sine medlemmer.

”Det er et felt, der rummer et uopdyrket vækstpotentiale – også for kunderne. Vores rolle er at klæde finanssektoren på til fremtiden, og jeg er ikke i tvivl om, at vi kun bliver endnu mere relevante for vores medlemmer i rollen som læringspartner.”

 

Men når man i større og større grad fokuserer på, at læring sker i hverdagen og ikke på kurser og konferencer – er man så ikke ved at save den gren over, man selv sidder på?

”Jo, det er jo en form for disruption af vores egen forretning, som vi har gang i,” medgiver administrerende direktør på FU, Søren Laursen.

Han kalder det ”et strategisk skarpt sving for FU”:

”Vi har traditionelt levet af at levere viden og læring til pengeinstitutterne, og det bliver vi ved med. Men vi skruer op for arbejdet med at understøtte, at alle får endnu mere ud af den viden og erfaring, der allerede er i virksomheden. Så det bliver en anden rolle vi skal spille – og det er en stærkere rolle”.

Kæmpe potentiale i sektoren

Søren Laursen er ikke et sekund i tvivl om, at der er et kæmpe potentiale i at styrke læringskulturen generelt i finanssektoren.

”Det er et felt, der rummer et uopdyrket vækstpotentiale – også for kunderne. Vores rolle er at klæde finanssektoren på til fremtiden, og jeg er ikke i tvivl om, at vi kun bliver endnu mere relevante for vores medlemmer i rollen som læringspartner.”

Søren Laursen
Søren Laursen
Administrerende direktør
+45 8993 3340
+45 2269 8381


Se alle nyheder

o O o

Seneste nyheder fra FU